Studijní poznávací cesta do Portugalska

26. 11. 2018

Mobilita Lisabon (Portugalsko) – termín 26. 11. 2018 – 1. 12. 2018
Téma: Důsledky koloniální politiky

Původně jsme měli v úmyslu zopakovat program jarní mobility do Portugalska, ale přijímající organizace CLUBE Intercultural Européu program na téma Důsledky koloniální politiky částečně pozměnil a obohatil.

Zástupce přijímající organizace poskytl účastníků velmi zajímavou přednášku o portugalském vzdělávacím systému, jeho úskalích i výhodách, o probíhajícím společném vzdělávání, problematice inkluze dětí imigrantů (především z bývalých portugalských kolonií i dalších afrických zemí). Velmi zajímavým bodem programu byla návštěva ghetta imigrantů z Kapverdských ostrovů (za doprovodu místního obyvatele) a exkurze v organizaci „Moinho da Juventude“ (Mlýn mládeže) – 3 stupně školy + volnočasové zařízení zaměřené na inkluzi dětí a mládeže. Součástí programu byla opět návštěva v Asociaci portugalských válečných veteránů a atraktivní Muzeum portugalské revoluce (jejímž důsledkem bylo osvobození portugalských kolonií).

Komentář od účastníka:
„Návštěvy škol, seznámení se s projekty mimoškolních činností, inkluzí dětí a mládeže, srovnání systému školství a život dětí ve vyloučených lokalitách, to je jen část zahraniční mise, kterou jsme měli možnost absolvovat. Poznali jsme také kus portugalské kultury, srdečnost a pohostinnost zdejších lidí, provoněnou tradičními moučníky a rybími specialitami v kombinaci s lahodným portským vínem. Díky této stáži jsme měli možnost obdivovat rozmanitost krásné země a nakouknout pod pokličku portugalského školství, čehož si velice vážím.“